- Hem
- Färger & Medier
- Oljefärg
- Sennelier Oil Stick
- Oil Stick Sennelier Discovery-set (6 kulörer)
Beskrivning
Oil Stick Sennelier Discovery-set (6 kulörer)
Oljefärg i sin mest direkta och fria form – direkt från handen till duken.
Är du redo att släppa penslarna och komma närmare ditt måleri? Sennelier Oil Sticks ger dig en unik upplevelse där gränsen mellan konstnär och verk suddas ut. Detta Discovery-set är den perfekta introduktionen för dig som vill utforska oljemåleriets textur och djup med en helt ny spontanitet.
Varför välja Sennelier Oil Sticks?
Senneliers Oil Sticks är inte oljepasteller – det är äkta oljefärg av högsta konstnärskvalitet, bunden med en liten mängd mineralvax för att skapa en sticka. Resultatet är en krämig, smörig konsistens som torkar precis som konventionell oljefärg.
-
Total frihet: Måla direkt på duk, trä eller papper. Använd fingrarna, trasor eller palettkniv för att bearbeta färgen.
-
Högsta pigmentkoncentration
-
Kompatibel: Kan blandas fritt med vanliga oljefärger och medier (terpentin, målarolja etc.).
-
Historisk kvalitet: Ursprungligen utvecklade i samarbete med Pablo Picasso, som önskade sig en färg han kunde använda var som helst, när som helst.
Detta set innehåller
Ett startpaket med 6 basfärger som ger dig en solid grundpalett att blanda utifrån. Perfekt för:
-
Plein air-måleri (utomhusmåleri).
-
Att skissa upp stora kompositioner.
-
Dig som vill testa tekniken innan du bygger en större samling.
Tips från proffsen:
Innan du börjar måla, skala enkelt bort den tunna skyddshinnan som bildats på toppen av stiftet. När du målat klart bildas en ny hinna efter några dagar som skyddar färgen inuti så att den inte torkar ut.
Mer information
| Artikelnummer | 125000 |
|---|---|
| Vikt (kg) | 0.060000 |
| Leveranstid | ca 1 - 4 dagar |
| Varumärke | Sennelier |



