Vi använder cookies för att din upplevelse ska bli bättre. För att följa de nya lagarna kring cookies ber vi dig godkänna detta. Läs mer.
Beskrivning
En färglös maskeringsvätska som används vid akvarellmålning för att isolera vissa områden från färg. Vätskan strykes på med pensel. (Använd inte dyra penslar!). Den torkar snabbt och gnuggas sedan lätt bort med fingret.
Låt torka ordentligt innan du applicerar väta och låt inte maskeringen sitta längre än två dagar.
Skaka väl innan användning.
Produkten är utspädbar med vatten men torkar mycket snabbt till en transparent film av gummiartad typ som inte löses upp i vatten.
Rengör verktygen så snart som möjligt med vatten eller vatten och tvål.
Efter att maskeringsvätskan är helt torr kan de maskerade bildytorna målas över med akvareller, gouache-färger eller AERO COLOR® Professional. (Torkningsprocessen tar mellan några minuter och mer än en timme beroende på tjocklek!)
Stäng omedelbart efter användning.
Innehåller: dispersion av syntetiskt harts utan ammoniak.
More info
Artikelnummer | 111215 |
---|---|
Vikt (kg) | 0.020000 |
Leveranstid | ca 1 - 4 dagar |
Varumärke | Schmincke |